Środowiskowy Dom Samopomocy w Suszu

ŚDS Susz

www.sdssusz.plLicheń

W dniach 1-2.07.2015 podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Suszu uczestniczyli w wycieczce do Lichenia.

Read More

Ognisko

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Read More

Gdańsk

W dniach 15-16 września 2015r. uczestnicy ŚDS w Suszu wraz z kadrą i opiekunami uczestniczyli w wycieczce, której atrakcje turystyczne znajdowały się w Trójmieście.

Read More

Wizyta z Hiszpanii

W dniu 5 i 6 maja 2015r. nasz Dom odwiedziły 4 wolontariuszki z Hiszpanii

Read More

Popular Tags

Login Form

W dniach 1-2.07.2015 Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Suszu uczestniczyli w wycieczce do Lichenia. Wyjazd był niezwykły ze względu na atmosferę w trakcie wyjazdu, pogodę i miejsce, które zwiedzaliśmy. Do Lichenia dojechaliśmy w południe i po pokrzepieniu sił kawą i przygotowanym poczęstunkiem rozpoczęliśmy zwiedzenie. Zaczęliśmy zwiedzenie sanktuarium od pomnika upamiętniającego ukazanie się Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi, następnie idąc dalej przeszliśmy do symbolicznego grobowca żołnierza, kowala i wizjonera Tomasz Kłosowskiego, który jako pierwszy dostąpił łaski, aby widzieć Maryje Licheńską z orłem na piersiach. Przy grobowcu znajdował się też pomnik przedstawiający scenę ukazania się Maryi. Kolejno widzieliśmy Pomnik Matki Ojczyzny, ołtarz koronacyjny i dzwonnicę, pomnik Stefana Wyszyńskiego, kurhan choleryczny, zbiorowa mogiłę z krzyżem o podwójnych ramionach znamionujący ofiary epidemii cholery szalejącej w latach pięćdziesiątych XiX wieku. Kolejne etapy zwiedzania to Ściana Pamięci Narodowej, mur upamiętniający miejsca męczeństwa narodu polskiego, Aleja Zasłużonych, kościół św. Doroty. Przewodnik w trakcie zwiedzania przybliżał historię sanktuarium i innych zwiedzanych miejsc. Po przejściu do nowej części sanktuarium zwiedzaliśmy Bazylikę. Jest ona największą świątynią w Polsce, której wielkość oraz ciekawa architektura zrobiła na nas wielkie wrażenie. Uczestniczyliśmy tam również w nabożeństwie. Spacer wśród pięknej zieleni, zapachu kwitnących drzew akacji oraz rechot żab w kilku zbiornikach wodnych stworzyły klimat odpoczynku i relaksu. Posiłek wieczorny i zakwaterowanie w domu pielgrzyma zakończyły pierwszy dzień wycieczki. Następnego dnia poszliśmy na Golgotę, podążając w górę, pośród skał i bujnej zieleni labiryntem pnącym się ku górze krętych ścieżek, korytarzy, grot, kapliczek, płaskorzeźb, tabliczek wotywnych i stacji Drogi Krzyżowej wiodących przesmykami na szczyt. Następnie pojechaliśmy do lasku Grabińskiego, gdzie widzieliśmy Kaplice Jubileuszową, która upamiętnia miejsce zjawienia się Matki Bożej i Kaplice Stóp, gdzie mięliśmy czas na modlitwę. Cały pobyt w tym miejscu zakończyliśmy przy źródełku z poświęcona wodą. Czas spędzony w Licheniu wypełniony był zwiedzaniem oraz uczestnictwem w nabożeństwach. Był to czas integracji uczestników oraz kształtowania nowych relacji. Koło godziny 14: 00 wyjechaliśmy w drogę powrotną. Cała wycieczka zostawiła we wszystkich ogromne wrażenia i mnóstwo wspaniałych przeżyć.